روابط عمومی: 09198375085

samakeshragh@gmail.com

سراسر

تهران

شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 16 الی 20
آزمون های پیشرفته شنوایی ( OAE و ABR)

تست های OAE و ABR از جمله تست های شنواویی کودکان به شمار می رود.تست های الکتروفیزیولوژی شنوایی
تست های الکتروفیزیولوژی یا پاسخ های برانگیخته شنوایی، فعالیت های الکتریکی دستگاه شنوایی (گوش، عصب شنوایی یا مناطق مغزی مربوط به شنوایی) هستند که در پاسخ به صدا (محرک اکوستیکی) ایجاد می شوند. در ساده ترین حالت، پاسخ های برانگیخته شنوایی امواج مغزی ( پتانسیل های الکتریکی) هستند که به هنگام تحریک فرد با صدا ایجاد می شود. فعالیت برانگیخنه شده از گوش یا مغز نیز توسط الکترود هایی که معمولا در نقاط خاصی از جمجمه (مانند بالای پیشانی) و نزدیک گوش ( برای مثال لبول یا نرمه گوش) چسبانیده می شود جمع آوری می گردد. برخی تست های الکتروفیزیولوژی عبارتند از OAEs, ECochG,ABR, ASSR, MLR, LLR.البته برخی از منابع تست  OAE را جز تستهای فیزیولوژیک مانند تمپانومتری می دانند. چون بدون نیاز به الکترود و طی یک ویژگی فیزیولوژیک بدن اتفاق می افتد و نتایج از طریق میکروفونی که داخل گوش قرار می گیرد ثبت می شود. اما برخی دیگر از منابع تست OAE را با مجموعه تست های الکتروفیزیولوژی طبقه بندی می کنند. به بیانی ساده تر هر صدایی که وارد گوش انسان و حیوانات می شود در صورتیکه عملکرد حلزون و سلول های آن سالم باشد پژواک یا اکوی آن صدا از مجرای گوش خارج می شود و آن را می توان با میکروفون بسیار حساس ثبت می شود.

گسیل های صوتی گوش - OAEs) Otoacoustic Emissions):
گسیل های صوتی، اصوات کم شدتی هستند که از حرکت سلول های مویی حلزون گوش منشا گرفته و با قرار دادن میکروفونی بسیار حساس در مجرای گوش ثبت می شوند. تست OAE به بررسی سلامت سلول های مویی خارجی حلزون گوش می پردازد. گسیل های صوتی گوش در سال 1977 میلادی توسط دیوید کمپ کشف شد. از آن به بعد با پیشرفت علم و تکنولوژی و ساخت دستگاه های مخصوص ثبت گسیل های صوتی گوش، این تست به یکی از مهمترین و رایج ترین تست های غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد در بیمارستان ها و مراکز درمانی تبدیل شد. امروزه پس از تولد نوزادان با استفاده از OAE می توان به طبیعی یا غیر طبیعی بودن شنوایی آنها پی برد و اقدامات درمانی و غربالگری نوزادان را انجام داد. موارد دیگر استفاده از تست OAE به بررسی اختلالات یا نواقص موجود در حلزون شنوایی و عصب شنوایی می پردازد که البته باید نتایج با تست های دیگر بررسی و مقایسه شود. این تست در تشخیص افتراقی ضایعات عصب و حلزون گوش کمک می کند. البته مورد رایج OAE غربالگری نوزادان و کودکان می باشد. در این آزمایش بهتر است نوزاد خوابیده و آرام باشد. یک پروب که شامل یک میکروفون بسیار حساس است داخل گوش قرار می گیرد و نتایج به صورت اتوماتیک ثبت و ضبط می شود.

پاسخ شنوایی ساقه مغز - ABR) Auditory Brainstem Response):
یکی از مهم ترین تست های الکتروفیزیولوژیک شنوایی است که به بررسی عملکرد عصب شنوایی (عصب هشت مغزی) تا ساقه مغز می پردازد. در این تست ابجکتیو و غیر تهاجمی فرد باید کاملا آرام در محیطی ساکت سعی کند بخوابد و جای هیچ استرس و نگرانی وجود ندارد. الکترود هایی به نواحی مختلف مثل پیشانی و گوش چسبانیده می شود. صدا از طریق هدفون یا مبدل هایی دیگر به گوش فرد ارایه می شود و پتانسیل های الکتریکی ایجاد شده از طریق اعصاب را می توان با الکترود ها از روی پوست سر ثبت و ضبط کرد. موارد کاربرد شنوایی سنجی با استفاده از ABR عبارتند از: تخمین آستانه های شنوایی، غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان، بررسی یکپارچگی عصب شنوایی و راه های شنوایی ساقه مغز، تشخیص وجود تومور عصب شنوایی ( تومور اکوستیک)، بررسی علت وزوز گوش و ...

مواردی که قبل از انجام آزمون می بایست رعایت شود:
- پوست صورت تا حد امکان تمیز باشد (در مورد کودکان بهتر است، قبل از آزمون حمام کرده باشند)
- آرام بودن کودک یکی از شرایط انجام تست است، اگر کودک شما بسیار پر تحرک است بهتر است هنگام آزمون در حالت خواب باشد.
- به همراه داشتن نتایج سایر آزمون های شنیداری در صورت وجود، بسیار کمک کننده است.


, , , ,

نوشتن يک نظر

نام :*
رايانامه:
متن نظر:*
تصوير امنيتي:*چرا انتخاب ما


مشاوره و تست شنوایی رایگان سمعک

متخصصین کلینیک ارزیابی شنوایی و سمعک اشراق برای اشخاصی که قصد خرید سمعک را دارند مشاره و تست شنوایی رایگان در نظر می گیرد شما برای دریافت مشاوره کافیست با شماره مطب تماس حاصل فرمائید پاسخوگی سوالات شما خواهیم بود.


طرف قرارداد با بیمه ها

کلینیک سمعک اشراق طرف قرارداد با بانک سپه ، صادرات، تجارت و ...می باشد.همچنین برای بیمه شدگان کلیه بیمه ها مدارک لازم جهت اخذ تعرفه بیمه سمعک را ارائه می دهد.


ارائه خدمات در منزل و تست سمعک

این کلینیک همچنین کلیه خدمات خود را جهت رفاه حال سالمندان کم توان در منزل ارائه می دهد و همچنین برای افرادی که در انتخاب نوع سمعک تردید دارند تست سمعک به مدت یک هفته انجام می گیرد.


دوسال باطری رایگان

یکی از خدمات کلینیک سمعک اشراق، اهدای دوسال باطری رایگان به خریداران سمعک از این کلینیک می باشد.

سمعک چیست؟

خدمات سمعک اشراق سمعک اشراق بهترین در شرق تهران

سمعک(hearing aid) قطعه الکترنیکی کوچکی است که به فرد کم شنوا کمک می کند که صدا ها را بهتر بشنود و بتواند ارتباط بهتری با دیگران برقرار کند.

سمعک صداهایی که وارد گوش می شود را پردازش کرده و سپس صدای مناسب و تقویت شده را به داخل گوش هدایت می کند.تکنولوژی سمعک به گونه ای است که علاوه بر افزایش میزان صدا باعث افزایش کیفیت صدا نیز می گردد و فرد صداها را واضح تر می شنود و همچنین صداهای مزاحم محیط را کم می کند.

انواع سمعک از نظر شکل: سمعک پشت گوشی سمعک داخل گوشی انواع سمعک از نظر تکنولوژی: آنالوگ دیجیتال هوشمند هوشمند وایرلس حالا اینجا برندهای سمعک بیاد.

ادامه مطلب

مقالات

سکته گوش!
آشنایی با افت شنوایی
چگونه عمر سمعک را افزایش دهیم؟
چگونه طول عمر باتری سمعک را افزایش دهیم؟
پیرگوشی
توسعه سیستم شنوایی در کودکان